«

»

Sty 21

Wietnam…Prowincja Ninh Binh …przepiękne krajobrazy i magiczne miejsca…

Podczas naszych motorowych niedziel zwiedziliśmy okolice Ninh Binh. Od ich opisu rozpocznę mój cykl postów o kraju, w którym obecnie mieszkam.

5

Ninh Binh jest to miasto położone w północnej części Wietnamu, dziewięćdziesiąt kilometrów na południe od stolicy Hanoi. To główne miasto bardzo malowniczej, pełnej pięknych zakątków, niezwykłych gór wapiennych, rzek, jezior, pól ryżowych i naturalnej, cudownej zieleni prowincji. Samo Ninh Binh nie jest zbyt interesujące, ale już okolice wokół miasta jak najbardziej zachęcają do eksplorowania i poznawania. Nam udało się zobaczyć kilka interesujących miejsc, ale jeszcze zapewne tam wrócimy, gdyż nie wszystko zdążyliśmy zobaczyć i móc podziwiać.

10

Ogromną frajdę sprawiło nam podróżowanie łódka o nazwie sampan. Są to łódki z płaskim dnem, generalnie odkryte, choć nasza miała zadaszenie i bardzo dobrze, gdyż spotkał nas deszczyk rzęsisty, raz padał, raz przestawał.

24

Jednakże było bardzo ciepło i wilgotno, wiec deszczówki ubieraliśmy na parę minut, by po chwili zdjąć i cieszyć się ciepłym powietrzem oraz panującą aura dookoła. Płynąc łódką rzeką Ngo Dong River można podziwiać piękne okolice, cudowne góry wapienne górujące ponad wszystkim dookoła. A znajduje się tam sekcja jednych z najwyższych tego rodzaju gór w Wietnamie. Ciekawostką jest to, że są to te same góry wapienne, które są bardzo charakterystyczne dla tego kraju, z których słynie Halong Bay, wpisane na listę cudów świata.  Podróżując łodzią można zwiedzać różne zakamarki, pagody, budynki klasztorne, jaskinie i podziwiać piękno naturalnej przyrody. Nam udało się dotrzeć do jednej z pagód i przyjrzeć jej się z bliska. Była to świątynia poświęcona Buddzie Tysiąca Rąk Guanyin. Jest to wschodnioazjatycka postać duchowa kojarzona ze współczuciem i miłosierdziem.

nb4

Mogliśmy tam na chwilę przystanąć, złożyć dary, spotkać opiekunów tego miejsca, zobaczyć normalne aktywności, jak i zwiedzić grotę z kapliczką, z której rozciągał się przepiękny widok.

nb5

 

nb6

Ponadto płynąc łodzią można było obserwować pływające wioski, w których toczy się normalne życie. A także grobowce i inne obiekty. Droga rzeczna jest oznaczona znakami pokazującymi dokąd płynąć.

nb8

 

nb3

Zapewne wrócimy tam w czasie pięknej pogody, może pod koniec kwietnia lub w maju, gdyż ponoć wtedy pola ryżowe są najpiękniejsze i zieleń przecudna.

nb7

Ponadto chcemy zwiedzić parę jaskiń, pagody i inne budynki klasztorne.

nb2

Kolejnym miejscem godnym polecenia, które odwiedziliśmy jest Hoa Lu położone w pięknym miejscu otoczonym górami wapiennymi.

nb9

Jest to antyczna stolica Wietnamu. Hoa Lu było nią w X i XI wieku. Nie można tego miejsca pominąć, gdy odwiedza się prowincję Ninh Binh. Hoa Lu było stolicą, ośrodkiem gospodarczym, politycznym i kulturalnym założonym w 986 roku przez miejscowego przywódcę Dinh Bo Linh, który pośmiertnie został cesarzem Dinh Tien Hoang. Hoa Lu był ojczystą ziemią dwóch pierwszych dynastii w Wietnamie. W 1010 roku po upadku dynastii Le, założyciel dynastii Ly przeniósł stolicę do Thang Long, którą my obecnie znamy jako Hanoi. Odtąd Hoa Lu znane jest jako starożytna stolica i słynie ze świątyń poświęconych cesarzom, głównie świątyni cesarza Dinh Thien Hoang, ale także dla cesarza Le Dai Hanh i ich rodzin.

nb10

 

nb11

 

nb12

Z ciekawością poznaliśmy to miejsce i ważny element historii i kultury wietnamskiej.

Zapewne odwiedzając prowincję Ninh Binh nie można pominąć kompleksu duchowo-kulturalnego Bai Dinh Temple Spiritual and Cultural Complex.

nb15

Przecudowne miejsce położone na obszernym terenie siedmiuset hektarów z niesamowita aurą i przyrodą oraz architekturą. Miejsce stworzone do kontemplacji, wyciszenia i zapomnienia na chwilę, bądź na dłużej o otaczającym nas świecie.

nb18

Czułam się tam niezwykle, przeniknął mnie spokój i magiczna, wyjątkowa aura panująca w tm miejscu, zwłaszcza, gdy spacerowało się alejkami, czy też długimi korytarzami, jak z filmu “Klasztor Szaolin”.

nb24

Kompleks świątyń buddyjskich składa się z oryginalnej starej świątyni i nowo powstałej obok niej. Przybywają tutaj pielgrzymki z całego Wietnamu, gdyż uważany jest za największy tego typu obiekt w całym kraju. Odbywa się również tutaj festiwal, który przyciąga tłumy. Kompleks w całości składa się ze świątyń, dużych sal, dziedzińców i architektury charakterystycznej dla tego typu miejsc sakralnych i kulturalnych. Na uwagę zasługują nie tylko przepiękne świątynie Bai Dinh, Bai Dinh’s Tam the Hall, czy też Phap Chu Hall.

nb22

 

nb20

 

nb23

Znajduje się też tam pomnik Buddy Maitreya, uważanego za życzliwego, do którego wchodzi się po schodach stopniowo zbliżając się ku niemu i podziwiając jego wielkość.

nb19

Także 22 metrowa wieża z 36 tonowym dzwonem z zwanym Bell Tower zasługuje na chwilę uwagi.

nb21

Ponadto znajduje się tam, widoczna z bardzo daleka wieża, której nie można nie zauważyć, a mianowicie Tam The Hall wzniesiona na 34 metrowym wzgórzu i mająca 59 metrów wysokości, co sprawia, że góruje nad całym kompleksem i okolicą.

nb16

Na terenie kompleksu znajduje się Centrum Kongresowe, w którym odbywają się różne spotkania duchowe i kulturalne.

nb17

Mnie osobiście to miejsce urzekło. Jednakże, aby poczuć atmosferę tego obiektu i nastrój oraz aurę w nim panującą, magnetyzm, spokój i wyjątkowość trzeba tam po prostu być, doświadczyć tego i dać się temu pochłonąć, zapomnieć na chwilę i skupić się w ciszy, a spacerując chłonąć wyjątkowe wibracje tego niezwykłego miejsca i pozwolić sobie na kontemplację.

nb25

Kompleks duchowo-kulturalny Bai Dinh Temple urzekł mnie swoim położeniem, pięknymi budynkami i obiektami, ale przede wszystkim niesamowita aurą czyniącą to miejsce magicznym, zwłaszcza dla umysłu i duszy. Czułam się tam wyjątkowo wyciszona, skupiona na tym co tu i teraz i na własnych odczuciach. Miejsce to na długo pozostanie ze mną i myślę, że jeszcze tam wrócimy.

IMAG2422

Odwiedzjąc prowincję Ninh Binh można zachwycić się krajobrazami, historią i magiczną duchowością miejsc, które się ujrzy, poczuje i zapamięta na długo. Na pewno są to miejsca, które warto zobaczyć zatrzymując się na dłużej w Wietnamie.

Z życzeniami pięknego, niezwykłego dnia Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy zapraszam na kolejne posty z cyklu o Wietnamie.

Share

1 ping

  1. Ba Vi National Park…zielona, górzysta kraina z atrakcjami dla każdego :) – Życie to podróż

    […] Wieża została wybudowana, a właściwie ukończona w 2010 roku na specjalną okazję, a mianowicie tysięczną rocznicę powstania, a właściwie przeniesienia stolicy do Thang Long, czyli Hanoi, o czym pisałam tutaj: zycietopodrozblog.wordpress.com/2016/01/21/wietnam-prowincja-ninh-binh-przepiekne-krajobrazy… […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>