«

Gru 07

Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie …

Tak jak prawie na całym świecie także i w Wietnamie obchodzone są święta Bożego Narodzenia. Choć cały czas tradycyjne religie w tym kraju to buddyzm oraz chińska filozofia taoizmu i konfucjanizmu to chrześcijanie stanowią liczną mniejszością religijną – około 9% całej populacji. Obecnie Boże Narodzenie jest uznawane za jedno z ważniejszych wydarzeń w wietnamskim kalendarzu. Jednak jak pokazuje historia różne były losy tego ważnego dla chrześcijan święta.

Boże Narodzenie w Wietnamie ma złożoną historię. Już za czasów panowania Francuzów i Indochin w tej części świata chrześcijanie, z których większość to katolicy, obchodzili święta Bożego Narodzenia. Kiedy komuniści przejęli władzę, a więc od 1975 roku, nie było to już takie oczywiste. Relacje na linii państwo-kościół uległy rozluźnieniu, aby nie rzec znacznemu pogorszeniu i tym samym dla chrześcijan zaczął się trudniejszy czas pod względem religijnym. Sytuacja znacznie poprawiła się w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy polityka uległa złagodzeniu i zliberalizowaniu. Wówczas Święta Bożego Narodzenia powróciły do łask, choć nie wiążą się z dniem wolnym od pracy.

Obecnie Boże Narodzenie uważane jest jako jedno z ważniejszych festiwali w Wietnamie, choć daleko mu do popularności obchodów Tet, czyli wietnamskiego Nowego Roku, Festiwalu Księżycowego, czy urodzin Buddy. Co istotne celebrują nie tylko chrześcijanie, ale też członkowie innych wyznań, a nawet ateiści. Dla wielu osób Boże Narodzenie ma iście komercyjny wymiar. W sklepach jest mnóstwo dekoracji tematycznych, słodyczy, a w  tle słychać dźwięki kolęd tak jak i w krajach europejskich czy też innych. Można kupić ciasteczka imbirowe lub chatki z piernika, albo samemu wykonać, tak jak my jednego roku, o czy mowa w poście www.zycieipodroze.pl/2015/12/07/nasza-chatka-z-piernika/.

Dla chrześcijan Boże Narodzenie to bardzo ważne wydarzenie. Jako ciekawostkę dodam, że Jezus Chrystus nazywany jest w Wietnamie Kitô. Co istotne Wigilia jest ważniejsza niż dzień Bożego Narodzenia. Wówczas chrześcijanie gromadzą się licznie w kościołach na pasterce. Po wyjątkowej modlitwie wracają do domów na rodzinną kolację. Tradycyjnie podawana jest zupa z kurczaka Phó gà, indyk pieczony oraz świąteczny pudding. Kiedyś w nie jednym domu posiłek ograniczał się tylko do zupy. Pozostałe dania zarezerwowane były tylko dla bogatszych warstw społeczeństwa.

W czasie świąt w kościołach można podziwiać tradycyjne szopki, a nie rzadko być świadkami spektakli tematycznych. W Wietnamie, tak jak i w innych krajach, znany i lubiany jest zwyczaj obdarowywania się prezentami. Zwłaszcza dotyczy to młodszych członków rodzin. Wystawiają oni buty przed drzwi lub też wyczekują prezentów położonych pod choinką.

Zatem, jak widać święta Bożego Narodzenia cieszą się popularnością niemalże na całym świecie. Także tutaj w Wietnamie są obchodzone. Co prawda przez jednych uroczyście, a przez innych traktowane jako miły czas, ale czyż tak nie jest i w innych krajach?

Share

23 Komentarze

Skip to comment form

 1. Aleksandra Załęska

  Nie wiedziałam, że Wietnamie obchodzą Boże Narodzenie, zawsze kojarzyło mi się to miejsce z buddyzmem. Fajnie wiedzieć!

  1. anetagrenda

   A jednak 🙂 Tutaj około 9% populacji to chrześcijanie 🙂

 2. zaneta szot

  super z sa tam tez swieta obchodozne, warto zapoznac sie z innymi zwyczajami

  1. anetagrenda

   Tak, warto poznawać jak obchodzone są święta w innych miejscach niż Polska 🙂

 3. Ewelina Gac

  Uwielbiam ciekawostki prosto z Wietnamu. Sama chętnie zobaczyłabym parę zdjęć ze świątecznego… stołu. Jestem ciekawa jak to wygląda. Pozdrowienia!

  1. anetagrenda

   Wietnam jest fascynujący i wiele ciekawostek można o nim usłyszeć … a stół też chętnie bym zobaczyła, ale nasi znajomi wietnamscy nie są chrześcijanami, więc w tym roku nie będzie okazji 🙂 … może za jakiś czas 🙂

 4. Izabela Witorzeńć (Wojek)

  Niesamowite jaki świat jest różny. Kito i tylko zupa. Kto by pomyślał 🙁

  1. anetagrenda

   Oj tak 🙂 Co do kolacji to pho, indyk i pudding świąteczny 🙂

 5. Sikoreczka

  Bardzo lubię Boże Narodzenie. Piękny i rodzinny czas.

  1. anetagrenda

   Ja też lubię i to niezależnie od tego, gdzie wówczas jestem, ważne z kim 🙂

 6. Anna

  Fajnie czytać, jak obchodzą Święta za granicą. Ciekawy wpis!

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie 🙂

 7. Ania Wiklińska

  mimo, że chrześcijan jest tam bardzo mało, to jednak te Święta są tak cudowne, że nie dziwię się, że obchodzą je na całym świecie 🙂

  1. anetagrenda

   Tak to dla większości osób radosny czas 🙂

 8. Julita

  Zupa z kurczaka i indyk to tak zupełnie inaczej niż u nas 😀 Ciekawie! 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, zupełnie inna tradycja 🙂

 9. Łukasz Jarych

  Miło się czyta Twoje wpisy.
  Ja się tylko obawiam,że niedługo Święta Bożego Narodzenia zostaną zastąpione Ramadanem… (Łukasz)

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 Może w niektórych zakątkach świata tak się zdarzy, w Wietnamie póki co zapewne nie 🙂

 10. Monika

  Fajnie dowiedziec sie ciekawych rzeczy, nie wiedzialam ze w Wietnamie obchodzi sie to Swieto 😀

  1. anetagrenda

   Bardzo miło to słyszeć 🙂

 11. Chytra Sztuka

  Bardzo lubię do Was wpadać, odkrywacie znane tematy na nowo 🙂

 12. Przemek

  To częste zjawisko -Święto kupione przez popkulturę, nawet w krajach niechrześcijańskich. Chyba nie ma w tym niczego złego. Globalizacja i konsumpcjonizm, ale to święto najlepiej smakuje w Polsce, w domu rodzinnym.

 13. ladymamma.pl

  Z tymi butami pod drzwiami jest jeszcze chyba w jakimś innym kraju, tylko teraz nie potrafię sobie przypomnieć gdzie…

Dodaj komentarz