«

»

Lut 15

Nasza najpiekniejsza trasa motocyklowa w Wietnamie…okolice Mai Chau…

Post o Filipinach w trakcie przygotowań, a już dziś napiszę o naszej weekendowej wyprawie motocyklowej przez piękne, wysokie góry i to tylko około 130 kilometrów od Hanoi.

IMAG3053Jeszcze dobrze nie ostygliśmy po przygodzie na Filipinach i po jednym dniu przerwy zdecydowaliśmy się wykorzystać piękną pogodę w czasie weekendu, i rozpocząć sezon motocyklowy w tym roku. Nasz motorek już stęsknił się za nami. Udaliśmy się w okolice Mai Chau i Pu Luong Natural Reserve, aby pokonać przepiękną trasę stworzoną dla motocyklistów, a wiodąca przez cudowną, zieloną, górzystą krainę. Rezerwat bowiem otoczony jest dwoma pasmami górskimi z najwyższym szczytem Pu Luong położonym 1700 m n.p.m. My przedostaliśmy się zarówno przez jedno, jak i drugie pasmo.

IMGP6121

Pierwszego dnia udaliśmy się do Mai Chau. Droga wiodła przez malowniczą krainę, ale to, co najpiękniejsze miało nastąpić następnego dnia.

IMGP6440

 

IMGP6441

Mijaliśmy piękne góry, podziwialiśmy piękne widoki, strumyczki, wodospadziki, aby po przemierzeniu 130 kilometrów zachwycić się położeniem Mai Chau.

IMGP6205

To małe miasteczko położone w dolinie, pośród gór stało się naszą bazą wypadową na kolejny dzień, w którym planowaliśmy przejechać przez góry.

IMGP6230

W tym rejonie zamieszkują głównie dwa plemiona Thai, które stanowią najliczniejsze grupy etniczne w tych okolicach. Stroje, w których występują są przepiękne.

IMGP6322

Charakterystyczne dla tej okolicy są domy postawione na palach, wybudowane z bambusa i drewna.

IMGP6293

Plemiona żyją głównie z uprawy ryżu i rękodzieła.

IMGP6339

Na polach ryżowych praca wre od rana do nocy.

IMGP6341

Wychodowane sadzonki obmywa się,

IMGP6265

a następnie kępkami układa się na polu, aby je rozparcelować na całym terenie.

IMGP6552

Ludzie pracują stojąc po kolana w wodzie i jest to naprawdę niełatwa praca.

IMGP6397

My zamieszkaliśmy u rodziny wietnamskiej w home stay w przytulnym, czystym domu.

IMAG3065

Zostaliśmy ugoszczeni wspaniale, a poczęstunek był wyborny.

IMGP6383

Najbardziej smakowała nam kapustka przyrządzona w stylu, w jakim gotujemy młodą kapustę wiosną w Polsce. Wieczór zakończyliśmy przy świecach, gdyż wyłączono prąd.

IMGP6386

 

IMGP6387

Zasnęliśmy szybko, aby jeszcze szybciej się przebudzić przy dźwiękach muzyki. Mieszkańcy wykorzystując fakt, że wreszcie włączono prąd bawili się, śpiewali karaoke i radowali się. Wszak to ostatni dzień wolny obchodzonych Świąt Tet, czyli Nowego Roku. Kiedy dźwięki muzyki i śpiewów ucichły zasnęliśmy szybko i spaliśmy jak małe dzieci. Górskie powietrze bardzo temu sprzyja.

IMGP6416

Wczesnym rankiem, po śniadaniu przygotowanym przez panią domu ruszyliśmy w trasę, którą tego dnia mieliśmy przejechać. Poniżej mapka trasy na ten dzień.

Mapka trasa motorek.jpg

Kraina otaczająca nas była przepiękna. Najpierw podążaliśmy drogą QL15C, aby później odbić od niej kierując się na przeciwległe pasmo gór.

IMGP6506

Tym sposobem najpierw wzbijaliśmy się w górę jednym pasmem gór, aby następnie zjechać do doliny i znów udać się pod górę pokonując kolejne wzniesienia.

IMGP6534

Mijaliśmy piękne okoliczne góry, które zapierały dech w piersiach.

IMGP6463

 

IMGP6485

Pola ryżowe zwłaszcza te tarasowe zachwycały nas, choć to dopiero początek wiosny i ryż dopiero co jest rozsadzany.

IMAG3093

 

IMAG3100

Miejscami czerwona gleba odróżniała się przecudnie od wspaniałej zieleni gór i pól.

IMGP6527

Praca wszędzie toczyła się na całego. Wietnamczycy to bardzo pracowici ludzie.

IMGP6552

Po drodze w jednej ze wsi skosztowaliśmy Pho Bo, a i napić się trzeba było z mieszkańcami sznapsika.

IMGP6529

 

IMGP6528

Trasa była cudowna, urocza i zachwycająca. Nie można było oderwać wzroku od okolicy i tej niezwykłej krainy.

IMGP6555

Stworzona wprost na wyprawy motocyklowe, a nawet gdyby ktoś chciał się pokusić pełne wrażeń wędrówki trekkingowe.

IMGP6547

 

IMGP6491

 

IMGP6534

Chociaż momentami nasz motorek nie miał lekko. Ale dał radę nasz malutki kochany, a jakże by inaczej.

IMGP6549

 

IMAG3086

 

IMGP6548

Oprócz cudownych, niesamowitych gór, strumyków, potoczków, wodospadzików i przepięknych pól ryżowych gdzieniegdzie znajdowały się plantacje herbaty.

IMGP6556

Można było zaobserwować wiele miejsc, w których uprawiano drzewa bambusowe.

IMGP6560

Wszędzie, na każdym kroku obecne były zwierzęta: krówki, bawoły, kaczki, kurki, pisklęta, które często przecinały, bądź zastępowały nam drogę.

IMGP6462

 

IMGP6566

 

IMGP6563Dla nas to były dwa niezwykłe weekendowe dni spędzone w magicznej, górskiej krainie. Tak się zastanawiam po co jechać do Sapa na północy Wietnamu, gdy góry w okolicach Mai Chau są tak piękne i niesamowite, a okolica niezwykle malownicza, bajeczna i interesująca. A do tego jest niewielu turystów, a gdy się pojedzie w wyższe partie gór nie ma ich w ogóle. Ludzie są bardzo życzliwi, przyjaźnie nastawieni i ceniący towarzystwo przyjezdnych. Nie ma tego komercyjnego blichtru, który niestety jest w Sapa, choć i tam można znaleźć spokojne miejsca, co nam się udało, ale o tym napiszę w jednym z kolejnych postów.

Trasa motocyklowa, którą pokonaliśmy jest warta polecenia dla tych, którzy lubią naturę, miejsca wolne od turystów, trudniej dostępne przestrzenie i przygody motorowe. To był piękny weekend, najśliczniejsza droga dla nas i naszego motorka. W okolice Mai Chau i góry je okalające zapewne wrócimy. Może po to, aby odkryć kolejną magiczną drogę … bo życie to podróż …

Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki życzę Wam wspaniałego, dobrego tygodnia i zapraszam na kolejny post. Tym razem będzie o przygodzie na Filipinach.

Share

12 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Maja | Jusiaczki On Tour

  Podziwiam na tym motorze:) Pięknie tam!

  1. Aneta Grenda

   Na motorze podróżuje się niesamowicie, a kraina faktycznie piękna 🙂

 2. Kinga Bielejec

  W czasie naszej podróży po Wietnamie nie odwiedziliśmy tego miejsca. Zaczynam żałować… I czekam na post o Filipinach, bo wybieram się tam w marcu/kwietniu jak dobrze pójdzie 😉

  1. Aneta Grenda

   Nie da się wszystkiego zobaczyć w danym kraju, zwłaszcza rozległym w krótkim czasie 🙂 a na post o Filipinach zapraszam serdecznie, może przyda się w planowaniu 🙂

 3. alexanderkowo.pl

  Ale zazdroszczę wyprawy

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂

 4. Bookendorfina Izabela Pycio

  Mamuśku, jakie fantastyczne widoki, krajobrazy, odsłony kultury i kuchni. Bardzo Wam zazdroszczę takich mozliwośxci podróżniczych. 🙂
  Bookendorfina

  1. anetagrenda

   Dziękujemy Ci bardzo 🙂 Uwielbiamy te nasze motorowe wyprawy z plecakiem przez niezwykłe okolice, gdzie zwykłe życie jest niezwykłe 🙂

 5. Konfabula

  Ale widoki! Ale nie chciałabym tam mieszkać i sadzić co roku tego ryżu… aż łza się kręci jak pomyślę jak tani jest produkt, który tak wiele pracy potrzebuje!

  1. anetagrenda

   Tak widoki niezwykłe, ale zgadzam się że praca w polu bardzo męcząca i szkoda, że nie doceniana …

 6. Agata

  Magiczne miejsce, na pewno znajdzie się na mojej Bucket list!

  1. anetagrenda

   Miejsce wyjątkowe 🙂 Cieszę się, że i Tobie się podoba 🙂

Dodaj komentarz